Implanty zygomatyczne
Implanty zygomatyczne to długie wszczepy wprowadzane w odcinkach bocznych w okolicę łuku jarzmowego szczęki. Stanowią ratunek dla pacjentów z najtrudniejszymi warunkami kostnymi i alternatywę dla metod leczenia z użyciem przeszczepów kości własnej pacjenta. To najlepsze rozwiązanie dla chorych z bezzębiem całkowitym w szczęce, gwarantujące jednocześnie pełną odbudowę protetyczną.
Zalety tego rozwiązania:
- uniknięcia ryzyka powikłań po przeszczepach kości,
- zmniejszenie liczby okolic operowanych u pacjenta,
- skrócenie całkowitego czasu leczenia – dzięki doskonałej stabilizacji implantu znacznie wcześniej można wykonać pełną odbudowę protetyczną.
Obecnie uważa się, że nie ma ograniczeń anatomicznych uniemożliwiających założenie tych implantów, za wyjątkiem stanów pourazowych lub chorób onkologicznych twarzowej części czaszki. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom stanowią one znakomitą odpowiedź nie tylko dla osób, u których istnieją przeciwwskazania do implantów korzeniowych (np. zbyt mało tkanki kostnej w wyrostkach zębodołowych szczęki), ale także dla pacjentów, nie akceptujących protez ruchomych.
Zabieg wykonywany jest w narkozie przy pełnym monitoringu wszystkich czynności życiowych, nad którymi czuwa wykwalifikowany personel: anestezjolog, kierujący na co dzień oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK im. WAM lek. med Rafał Sobański i pielęgniarka anestezjologiczna mgr Bogusława Dubiel.
Przed wprowadzeniem implantów zygomatycznych należy:
- wykonać trójwymiarową tomografię komputerową twarzowej części czaszki i zatok obocznych nosa w celu oceny warunków kostnych do wprowadzenia implantów oraz wykluczenia stanów zapalnych i innych patologii zatok szczękowych,
- przeprowadzić analizę możliwości uzyskania prawidłowej, zrównoważonej okluzji czyli prawidłowych warunków zwarcia w planowanej rekonstrukcji protetycznej.
Zabieg wszczepiania zygom nie jest procedurą standardową w leczeniu implantologicznym, wymaga od zespołu operującego odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie wykonywanej techniki. W przychodni ZGRYZ nad prawidłowym przebiegiem procedury chirurgicznej czuwają dr n. med. Bogna Zielińska – Kaźmierska oraz dr n. med. Jerzy Foczpański i dr. Piotr Melon, a od strony anestezjologicznej szefem zespołu jest lek. med Rafał Sobański. Więcej informacji o naszym zespole znajdziecie Państwo tutaj.
W przychodni ZGRYZ w Łodzi, zajmujemy się kompleksowym leczeniem dolegliwości stomatologicznych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu personelu medycznego przychodni w prowadzeniu leczenia chirurgicznego w warunkach znieczulenia ogólnego, uzyskaliśmy pełen sukces terapeutyczny w licznych, niejednokrotnie skomplikowanych, przypadkach implantologicznych.