Mycie zębów – 120 sekund dla zdrowia

Większość z Was powie – no tak mycie zębów, prościzna. Okazuje się jednak, iż wiele osób niewiele wie na ten temat, a myjąc zęby niedokładnie narażamy się na poważne problemy zdrowotne. Dlatego dwa kolejne odcinki bloga poświęcamy temu – trywialnemu jakby się wydawało – tematowi.
Za krótko! Większość osób dorosłych myje zęby zbyt szybko, tymczasem optymalny czas to 120 sekund na jedno mycie. Tyle trzeba poświęcić, aby dać sobie szansę na dokładne umycie wszystkich zębów i powierzchni języka. Nie należy zapominać, iż zęby mają trzy dostępne płaszczyzny – przednią, tylną (od strony języka) i żującą. Ruchy szczotki powinny być delikatne i okrężne, szczotkę prowadzimy z uwzględnieniem linii dziąseł. Pomocna w myciu zębów może okazać się szczoteczka elektryczna – jej ruch obrotowy pozwala usunąć znacznie więcej osadu i bakterii, a niewielkie rozmiary nie przeszkadzają w dotarciu do zakamarków jamy ustnej.
W przypadku dzieci temat jest jeszcze bardziej zawiły – zanim pojawią się pierwsze zęby, jamę ustną warto oczyścić po każdym posiłku gazą jałową, zmoczoną w letniej przegotowanej wodzie lub roztworze rumianku. Bezwzględnie jednak czynność tą wykonujemy przed snem wieczornym. W trosce o zdrowie Waszych pociech po umyciu ząbków nie podawajcie im do picia butelek ze słodkim sokiem, mlekiem czy herbatką. Dla „starszaków” w ramach „nocnej przekąski” proponujemy wodę przegotowaną. Kiedy pojawią się mleczaki należy otoczyć je szczególną ochroną – szkliwo zęba mlecznego nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane i w rezultacie podatne jest bardziej na próchnicę! Powyżej pierwszego roku życia możemy wprowadzić pastę do zębów dla dzieci o niskiej zawartości fluoru – ok. 500 ppm. Zęby szczotkujemy przynajmniej 2 razy dziennie, a do wieczornego mycia używamy pasty.
Rodzaj włosia oraz rozmiar główki szczotki dopasowujemy indywidualnie do każdego pacjenta. Zaleca się aby dzieci i osoby z chorobami dziąseł używały szczoteczek z miękkiego włosia. Szczotkę zmieniamy w momencie pojawienia się pierwszych oznak zużycia, ale nie później niż 3 miesiące od momentu rozpoczęcia jej użytkowania. Szczotkę należy również zmienić po każdej przebytej chorobie.
OK, mamy odpowiednie nawyki, technikę szczotkowania i odpowiednio dobraną szczotkę. Czas na pastę do zębów. Na sklepowych półkach można znaleźć kilkadziesiąt ich rodzajów – od komercyjnych, po specjalistyczne. Warto dobrać pastę do rodzaju dolegliwości (paradontoza, nadwrażliwość, kamień nazębny). Pastę co kilka miesięcy trzeba zmieniać.