Narkozy
Zabiegi stomatologiczne w narkozie stają się coraz bardziej dostępne i popularne. Istnieje pewna grupa pacjentów, u których lęk przed wizytą u stomatologa jest niezwykle duży, w rezultacie omijają oni gabinety całymi latami. Jak nietrudno sobie wyobrazić nie wpływa to dobrze na stan ich uzębienia, a w skrajnych przypadkach na ogólny stan zdrowia. Dentofobia (lęk przed dentystą) to jednak nie jedyny aspekt, w którym narkoza odgrywa ważną rolę. Zastosowanie znieczulenia ogólnego jest konieczne również:
- w trakcie trudnych, wieloetapowych zabiegów, które stanowią źródło bólu, a znieczulenie miejscowe jest niemożliwe (np. przy silnym szczękościsku)
- przy leczeniu osób niepełnosprawnych o różnym stopniu upośledzenia. Narkoza pozwala skorzystać z pełnej palety usług medycznych, a w trakcie jej trwania można wykonać kilka procedur medycznych jednocześnie.
W naszym gabinecie znieczulenia prowadzi specjalista anestezjolog dr Rafał Sobański na co dzień pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi.
Niezwykle istotnym elementem leczenia w narkozie, jest sama kwalifikacja pacjenta.
O co pyta anestezjolog?
- o przebyte i aktualne choroby,
- o przebyte znieczulenia i ewentualne powikłania,
- o uczulenia na leki,
- o uczulenia na pokarmy i inne alergeny,
- o przyjmowane leki.
Narkoza, a sedacja
Istnieją zabiegi, w trakcie których współpraca z pacjentem jest istotna dla przebiegu i sukcesu zabiegu. W takiej sytuacji lekarz anestezjolog wprowadza pacjenta w stan sedacji; uzyskuje się ją poprzez podanie dożylne leków, wprowadzających pacjenta w stan ograniczonej świadomości.
Zespół lekarzy
W klinice ZGRYZ pacjenci decydujący się na leczenie w znieczuleniu ogólnym, mogą liczyć na troskliwą i profesjonalną opiekę ze strony całego zespołu specjalistów, którzy wykorzystując nowoczesne urządzenia monitorujące pracę serca, ciśnienie krwi, tętno, stopień natlenowania krwi, a także stężenie tlenu i dwutlenku węgla w gazach oddechowych, dbają o zdrowie i życie pacjenta przez cały okres trwania zabiegu.