Odbudowa protetyczna po leczeniu kanałowym
Głównym celem leczenia endodontycznego (kanałowego) jest uniknięcie ekstrakcji i odbudowa zęba własnego. Podstawowym sposobem odbudowywania zęba po leczeniu kanałowym jest standardowe wypełnienie kompozytowe czyli plomba. Wykonuje się je jeśli ubytek w tkance zęba jest niewielki i jego kształty pozwalają na taki rodzaj odbudowy. Rekonstruując ząb w taki sposób odtwarzamy kształt, jaki miał przed zniszczeniem próchnicowym.
Jeśli korona zęba jest mocno zniszczona należy zastosować protetyczne metody odbudowy zęba. Po zakończeniu leczenia kanałowego pozostałość zęba odpowiednio się szlifuje i na tak przygotowany ząb wykonuje się:
– koronę protetyczną czyli protezę odtwarzającą pod względem czynności i wyglądu pojedynczą koronę naturalnego zęba, lub
– most czyli protezę odtwarzającą brak kilku zębów, osadzoną na stałe na sąsiadujących z luką oszlifowanych zębach własnych tzw. filarach.
W przypadku gdy ząb uległ złamaniu lub próchnica zniszczyła całą koronę można wykonać wkład koronowo korzeniowy, a następnie koronę protetyczną bądź most. Wkłady mają za zadanie wzmocnić strukturę korzenia i filaru protetycznego przed wykorzystaniem go w dalszym etapie leczenia.
Podbudowy stosuje się wyłącznie w zębach, które nie wykazują dużego stopnia rozchwiania, nie są złamane wzdłuż długiej osi korzenia, są poprawnie przeleczone endodontycznie i nie mają zmian okołowierzchołkowych w kości.
W zależności od warunków w jamie ustnej pacjenta stosujemy następujące rodzaje wkładów koronowo korzeniowych:
- ze stopów metali,
- z włókna szklanego.
Najbardziej estetycznymi są korony pełnoceramiczne np. na podbudowie cyrkonowej. Ten biały metal w odróżnieniu od powszechnie używanego pod porcelanę stopu chromowo-kobaltowego nie daje sinego, ciemnego zabarwienia przy dziąśle i nie powoduje uczuleń.
Korony pełnoceramiczne
Korony porcelanowe charakteryzuje doskonała estetyka, pozwalająca na uzyskanie naturalnych refleksów świetlnych oraz efektu przezierności korony. Wykonane są one wyłącznie z cienkiej warstwy porcelany, nie posiadają wewnętrznego „rdzenia” z metalu, złota czy tlenku cyrkonu, na który standardowo napalana jest porcelana.
Zalety koron pełnoceramicznych:
- naturalna estetyka wyglądu zdrowego zęba
- bardzo dobra biokompatybilność
- brak odczynów alergicznych
- zapewniają zdrowy wygląd dziąsła dookoła korony pacjenta.
Dedykowane są przede wszystkim do odbudowy zębów w odcinku przednim. Przy dobrych warunkach zgryzowych można je również wykonać w odcinku bocznym łuków zębowych.
Endokorony
To doskonała alternatywa dla koron porcelanowych, wkładów koronowo korzeniowych oraz dużych rekonstrukcji z wypełnieniami kompozytowymi, które nierzadko mogą doprowadzić do odłamania ścianki zęba leczonego kanałowo.
Po zakończeniu leczenia kanałowego wykonywany jest wycisk, który posłuży do wykonania najczęściej porcelanowej lub kompozytowej endokorony. Na kolejnej wizycie dzięki dużej powierzchni zachowanego zęba własnego (ząb jest oszczędnie szlifowany) i technice adhezyjnej, endokorona jest mocowana do tkanek zęba przy pomocy specjalnego cementu.
Zalety endokoron:
– precyzyjne, anatomiczne odtworzenie powierzchni żującej i punktów stycznych zęba,
– pełne włączenie zęba w proces żucia pokarmów,
– zachowanie odpowiedniej higieny,
– gładkość, naturalna estetyka wyglądu zdrowego zęba.
W przychodni ZGRYZ w Łodzi, zajmujemy się kompleksowym leczeniem dolegliwości stomatologicznych. Naszą dewizą jest zachowanie naszych własnych zębów w doskonałej kondycji jak najdłużej zgodnie z zasadą tzw. minimalnej interwencji. Leczenie kanałowe w przychodni ZGRYZ przeprowadzane jest przez wykwalifikowaną kadrę lekarzy z użyciem najnowszych metod endodontycznych.