Próchnica to choroba o zasięgu globalnym, w samej Polsce cierpi na nią 96% społeczeństwa. W ramach profilaktyki przeciwpróchnicowej w przychodni ZGRYZ wykonujemy następujące zabiegi stomatologiczne:
Fluoryzacja kontaktowa
Szkliwo ludzkiego zęba zbudowane jest z kryształów hydroksyapatytu. Fluoryzacja kontaktowa doprowadza do przemiany wspomnianych kryształów w fluoroapatyty. Te są o wiele bardziej odporne na działanie kwasów w jamie ustnej, jednocześnie zmniejszając ryzyko powstawania ognisk próchnicy. Procedurę można przeprowadzać u osób w różnym wieku, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Standardowo w przypadku młodszych pacjentów, zabieg warto powtarzać raz na kwartał, u dorosłych raz na pół roku. Fluoryzację kontaktową poprzedza gruntowne oczyszczenie zębów. Po samym zabiegu nie wolno jeść przez około 2 godziny, zaleca się również pominięcie wieczornego szczotkowania.
Inną formą dostarczenia zębom fluoru jest lakierowanie. W tym wypadku preparat pozostaje na zębach pacjenta przez pewien czas (określany przez producenta lakieru), stopniowo oddając ustaloną dawkę fluoru. Własności fizyczne lakieru czynią go odpornym na pokarm, płyny, czy szczotkowanie.
W przyrodzie ważna jest równowaga – zbyt intensywna fluoryzacja może mieć skutki odwrotne od zamierzonych. Dlatego też preparaty o dużym stężeniu fluoru należy stosować tylko po konsultacji i pod okiem lekarza denstysty.
Lakowanie zębów
Powierzchnie żujące zębów trzonowych i przedtrzonowych pokryte są niewielkimi bruzdami. Stanowią one idealne miejsca dla rozwoju próchnicy, bowiem kształt bruzd i sposób ich ułożenia praktycznie uniemożliwia dokładne czyszczenie, nawet przy bardzo sumiennym szczotkowaniu. Zabieg lakowanie polega na pokryciu bruzd specjalnym materiałem, zwykle światłoutwardzalnym. W ten sposób eliminuje się miejsca podatne na osadzanie się resztek pokarmu, a w efekcie na rozwój próchnicy.
Lakowanie to zabieg dedykowany głównie dzieciom – obiektem zainteresowania stomatologów są mleczne zęby trzonowe i stałe zęby trzonowe, a także stałe zęby przedtrzonowe. Procedurę można wykonać tylko na zębach zdrowych, których szkliwo nie uległo jeszcze demineralizacji, otwierającej drogę próchnicy. Zadaniem rodzica, który jest zainteresowany lakowaniem zębów swojego dziecka, jest obserwacja przemian zachodzących w jamie ustnej. Wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce najpóźniej pół roku po wyrżnięciu się pierwszych zębów trzonowych, czyli „szóstek” (6-8lat). U starszych dzieci, w wieku do 13 lat, lakuje się „siódemki”. W lakowaniu istotna jest również regularna kontrola stanu laku – wytarte elementy i odsłonięte bruzdy należy zalakować ponownie.
W tym wieku trudno jest wyegzekwować od dziecka wysoki i stały poziom higieny jamy ustnej. Nie pomagają również nawyki żywieniowe promowane w reklamach, czy też asortyment sklepów szkolnych. Lakowanie może się więc okazać inwestycją na lata, która zmniejszy ryzyko występowania próchnicy, obniżając ryzyko poważnych chorób jamy ustnej.
Profesjonalne czyszczenie zębów
Usuwanie kamienia nazębnego to w mniemaniu wielu osób zabieg o charakterze estetycznym. Prawda jest jednak zupełnie inna. Zapraszamy do lektury dwóch wpisów na naszym firmowym blogu, gdzie dokładnie wytłumaczyliśmy czym jest kamień i dlaczego należy go regularnie usuwać.
Pierwsza wizyta u stomatologa – wizyta adaptacyjna
Wspomnienia z pierwszej wizyty stomatologicznej mogą przez lata kształtować ogólne nastawienie do dentystów. Warto więc zrobić wszystko by ta przebiegła jak najlepiej. W przychodniach Zgryz stawiamy na profesjonalizm. Odpowiednie podejście łączymy z wiedzą, gwarantującą szybką i celną diagnozę. Pomaga nam to budować zaufanie dzieci. Pragniemy jednak zaznaczyć, iż przygotowanie ze strony rodzica (opiekuna) jest równie istotne. Dzięki cierpliwości, zachęcaniu dziecka do współdziałania i objaśnieniu małemu pacjentowi procedur gabinetowych możemy nawiązać doskonały kontakt na lata.
Dziecko warto wprowadzić w temat jeszcze przed pierwszą wizytą. Bardzo pomocne są tutaj wydawnictwa edukacyjne – młody człowiek podpatruje bohatera opowieści w czasie spotkania u stomatologa. Innym sposobem są wspólne zabawy: oglądanie zębów podczas codziennego czyszczenia, czy też przegląd dentystyczny z maskotką w roli głównej. Powyższe porady na pewno nie zaszkodzą, a być może wpłyną na obniżenie poziomu stresu związanego z jakże nową dla dziecka sytuacją. Lekarz stomatolog przeprowadza z rodzicami i ich pociechą instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej, pomaga również dobrać szczoteczkę i pastę odpowiednią do wieku.
Rodzicom, którym zależy na zdrowiu jamy ustnej ich dzieci, sugerujemy:
– Dbanie o codzienną, prawidłową i staranną higienę jamy ustnej dziecka. Po każdym posiłku niemowlętom należy przemywać wnętrze jamy ustnej palcem owiniętym czystą gazą, zwilżoną letnią przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Starszym dzieciom trzeba czyścić zęby szczoteczką.
– Wpojenie dziecku zasad systematycznej dbałości o zęby i prawidłowego odżywiania oraz metod czyszczenia wnętrza jamy ustnej. Pamiętajmy, że małe dziecko chętnie się uczy i bardzo szybko przyswaja to co mu przekażemy. Dlatego kształtowanie nawyków higienicznych u naszych dzieci jest tak istotne.
– Zapewnienie dziecku fachowej opieki stomatologicznej i ortodontycznej. Regularne wizyty połączone z profilaktycznymi zabiegami (lakowanie, lakierowanie) pomagają zachować zęby mleczne w dobrym stanie, do czasu ich naturalnej wymiany na zęby stałe.
Jesteśmy przekonani, że spełnienie powyższych uniwersalnych zaleceń umożliwi Państwu i dzieciom zachowanie zdrowych zębów i pięknego uśmiechu na długie lata. Zapraszamy do kontaktu z placówkami Zgryz. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i umówimy dogodny termin wizyty.