Torbiel okołowierzchołkowa
W przebiegu leczenia kanałowego stomatolodzy nierzadko spotykają się z tzw. zmianami okołowierzchołkowymi. Powstają one na skutek działania bakterii bytujących w zakażonej miazdze zęba. Zmieniona chorobowo miazga może występować zarówno w kanałach niedopełnionych, pominiętych, jak również w deltach korzeniowych. Finalnym etapem rozwoju zapalenia tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba jest powstanie torbieli okołowierzchołkowej. Struktura ta ma tendencję do wzrostu rozprężającego tzn. rośnie równomiernie we wszystkich kierunkach niszcząc kość wokół siebie. Dlatego też konieczne jest jej jak najszybsze usunięcie. Zacznijmy od tego, skąd biorą się torbiele.
Zakażona miazga pod wpływem wydzielanych przez bakterie toksyn powoduje resorpcję (rozpuszczenie) kości. W miejscu rozpuszczonej kości gromadzą się bakterie i komórki obronne organizmu, tworząc ziarniste, nieregularne przestrzenie, które można zaobserwować na zdjęciu rentgenowskim jako niewielkie ubytki w kości.
Następnym etapem nieleczonego zapalenia jest otorbienie zmiany. Na zdjęciu rentgenowskim widoczny jest wówczas kulisty twór o wyraźnie zaznaczonej granicy. Przestrzeń powstała wokół torbieli jest wyjątkowo podatna na urazy co w konsekwencji może spowodować rozchwianie zębów i ich wypadanie. Ponadto gdy stan zapalny ulega zaostrzeniu, dochodzi do procesu ropnego. Wówczas obok objawów miejscowych (ból, obrzęk) mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe (gorączka i złe samopoczucie).
Leczenie sprowadza się do wycięcia torbieli i w gabinetach przychodni Zgryz przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, przez chirurga stomatologa. Niestety w związku z faktem, iż zakażenie niejednokrotnie obejmuje wierzchołek korzenia zęba, podczas zabiegu jest on również usuwany. Miejsce po usuniętej torbieli wypełnia się materiałem kościozastępczym – hamuje on proces zaniku kości. Całe leczenia trwa około pół roku. To czas, w którym należy bezwzględnie stosować się do zaleceń chirurga stomatologa. Regularne wizyty kontrolne pozwalają obserwować proces gojenia i pomagają uniknąć poważniejszych powikłań.