U dentysty w ciąży
Trzeba to jasno powiedzieć na samym początku – dolegliwości stomatologiczne nie omijają ciężarnych. Wręcz przeciwnie! Zmiany, którym podlega ciało kobiet w okresie ciąży, predysponują je do niektórych chorób przyzębia i nadmiernego rozwoju próchnicy. Dlatego też w trosce o siebie i swoje nienarodzone dziecko, ciężarne powinny postrzegać gabinet dentystyczny jako jeden z tych, które warto w ciągu „tych” 9 miesięcy odwiedzić. Zarówno w celach profilaktycznych, edukacyjnych, jak i też w poszukiwaniu doraźnej pomocy.
Codzienna higiena – obowiązkowa!
Zmiana gospodarki hormonalnej prowadzi do zwiększenia przepuszczalności drobnych naczyń krwionośnych, rozpulchnienia i/lub przerostu dziąseł, spadku pH i zmniejszenia ilości wydzielanej śliny. Czynniki te powodują m.in. krwawienie dziąseł, a także zwiększone gromadzenie się płytki nazębnej. Bytujące w niej bakterie mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a także rozwoju ognisk próchnicy. Dlatego najlepszym sprzymierzeńcem przyszłych mam jest regularna higiena jamy ustnej.
Obrzmiałe, krwawiące i bolesne dziąsła nie zachęcają niestety do dokładnego szczotkowania, a co więcej smak pasty do zębów może prowokować odruchy wymiotne. Niestety nie ma rady – drogie mamy myjcie zęby jak najdokładniej. Nie należy się również obawiać pasty z fluorem – nie jest ona szkodliwa dla dziecka. Szczególnie w ciąży warto pamiętać, że poza szczotką istnieje jeszcze nić dentystyczna (która pozwala usunąć resztki pokarmu z miejsc dla szczotki niedostępnych) i płukanki z fluorem.
W zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej w tym specyficznym okresie, z pewnością pomoże zrównoważona dieta, uwzględniająca odpowiednią ilość posiłków w czasie dnia i ograniczenie pojadania, szczególnie produktów kleistych, bogatych w cukry proste.
Kiedy do dentysty?
Jeśli ciąża jest planowana, to warto odbyć wizytę kontrolną na kilka miesięcy przed potencjalnym poczęciem. Pozwoli to dentyście sprawdzić stan naszej jamy ustnej i ewentualnie wdrożyć stosowne leczenie. Świat nie jest jednak idealny – co zrobić, gdy problemy z zębami zaczynają się już w okresie ciąży?
Drugi trymestr jest najbardziej optymalnym momentem do wykonania zabiegów dentystycznych. Jeśli jednak w innym okresie ciąży pojawi się silny stan zapalny to należy starać się go wygasić i/lub usunąć jego źródło możliwie jak najszybciej. Ból i związany z nim stres, a także obecność bakterii z pewnością ma negatywny wpływ na przyszłą mamę, a jej stan może mieć przełożenie na kondycję dziecka. Istnieją przypadki, w których dentysta może zastosować znieczulenie – oczywiście w odpowiedniej dawce – minimalizując stres i ból związany z ewentualnym zabiegiem stomatologicznym. Ponadto istnieją antybiotyki i środki przeciwbólowe, które ciężarna po pierwszym trymestrze może przyjąć bez powikłań dla dziecka. Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie, w kontekście stanu pacjentki i przebiegu ciąży.
Guz ciążowy – co to jest i jak go leczyć?
Badania pokazują, iż u ok. 1-9 % kobiet w ciąży, w okresie między 2 a 5 miesiącem, może dojść do powstania tzw. guza ciążowego. Jest to kolisty twór o średnicy około 2 cm. Pojawia się on częściej w szczęce niż w żuchwie, w otoczeniu brodawek dziąsłowych, lub też w przestrzeniach międzyzębowych bocznych zębów. Jego pojawieniu i wzrostowi nie towarzyszy ból, ale ze względu na silne unaczynienie, popularnym objawem są krwawienia. W takim przypadku kobietom w ciąży sugeruje się zabieg chirurgiczny, który najlepiej jest wykonać urządzeniem do cięcia i koagulacji. Zmniejsza ono stres i ból, nie wymaga stosowania szwów, a także zmniejsza krwawienie w trakcie zabiegu. Mamy świadomość, iż powyższy opis może być nieco „wstrząsający” – w przypadku pojawienia się guza ciążowego zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Lekarz dokładnie opowie o zabiegu i przedstawi wszystkie możliwości.
Proszę położyć się wygodnie …
Nawet mały brzuszek ciążowy może sprawiać pewne problemy. W przypadku fotela dentystycznego jednak nie tylko o wygodę chodzi, a o bezpieczeństwo mamy i jej dziecka. Macica w trakcie ciąży powiększa się i od drugiego trymestru może uciskać żyłę główną dolną i aortę. Jeśli ciężarna pacjentka leży na fotelu dentystycznym na plecach, może dojść do wystąpienia tzw. zespołu żyły głównej dolnej z obniżeniem przepływu krwi przez łożysko. Dlatego istotne jest, aby kobiety w ciąży układać na lewym boku, lub też unosić ich prawe biodro. Lekarze Zgryzu z pewnością będą o tym pamiętać.
Pytania?
Serdecznie zapraszamy wszystkie kobiety w ciąży jak i też osoby dopiero planujące zajście w ciąże na konsultacje do przychodni ZGRYZ. Nasi lekarze odpowiedzą na pytania i przedstawią plan ewentualnego leczenia.