Zapalenie tkanek wokół wszczepu – periimplantitis
Periimplantitis ma wiele cech wspólnych z zapaleniem tkanek przyzębia, aczkolwiek leczenie jest bardziej skomplikowane i czasochłonne. W obu przypadkach choroby te są objawem zaburzenia równowagi między drobnoustrojami patogennymi, a odpornością gospodarza. Rozwijający się proces zapalny może doprowadzić do rozchwiania, a nawet wypadnięcia sztucznego zęba.
Objawy towarzyszące zapaleniu tkanek okołowszczepowych są dość wyraźne i trudno je przeoczyć. Z pewnością przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych pomoże dentyście szybciej wykryć pierwsze niepokojące objawy, niewidoczne początkowo dla pacjenta.
Pojawiające się symptomy, które powinny nas zaniepokoić to:
-
ból, obrzęk i zaczerwienienie tkanek wokół chorego implantu,
-
niekiedy krwawienie dziąseł,
-
ruchomość implantu,
-
wydzielina ropna z kieszonki wokół implantu czy pogłębienie kieszonek wskutek utraty „przyczepu”.
Zagrożony implant – przyczyny
Na wstępie chcielibyśmy obalić mit, że zęby sztuczne nie wymagają w ogóle bądź wymagają mniejszej dbałości o higienę niż naturalne. Nieodpowiednie i niedokładane czyszczenie protez może szybko doprowadzić do stanu zapalnego, który utrudnia proces osteointegracji powodując:
-
nieprawidłowe zrastanie implantu z kością,
-
obniżenia się linii dziąsła,
-
zanik kości,
-
odsłonięcie powierzchni implantu – w tym przypadku tytanowy wszczep, tkwi stabilnie w kości, jednak efekt estetyczny nie zostaje zachowany.
Kolejnym grzechem pacjentów jest nikotynizm. Pomimo, iż warunkiem włączenia do leczenia implantologicznego jest rzucenie nałogu, wielu pacjentów po jakimś czasie wraca do palenia papierosów. Konsekwencją takiego nieodpowiedzialnego działania jest:
-
niedokrwienie sąsiadujących z implantem tkanek,
-
upośledzenie procesu osteointegracji i wydłużenie czasu gojenia kości,
-
negatywny wpływ na mikroflorę jamy ustnej prowadzący do wzrostu ilości bakterii beztlenowych i zwiększenia aktywności bakterii odpowiedzialnych za zapalenie przyzębia.
Do innych czynników ryzyka powstawania periimplantitis zaliczamy: choroby ogólne wpływające na proces gojenia (m.in. cukrzyca), czynniki genetyczne czy zaburzenia okluzji. W ostatnim przypadku mamy do czynienia z nieprawidłowymi warunkami zgryzowymi i/lub występowaniem parafunkcji zgryzowych.
Mając na uwadze wszystkie wymienione powyżej przyczyny periimplantitis, specjaliści w przychodni ZGRYZ przywiązują niezwykłą uwagę do kluczowego elementu leczenia implantologicznego jakim jest zebranie precyzyjnego wywiadu lekarskiego, uzupełnionego o wyniki badań ambulatoryjnych i radiologicznych pacjenta. Ma to na celu prawidłową kwalifikację do zabiegu, bądź wykluczenie na podstawie ujawnionych przeciwwskazań. Indywidualnie dobrany plan leczenia oraz skrupulatna edukacja Pacjentów w zakresie zasad higieny i harmonogramu wizyt kontrolnych daje Państwu 100% pewność zadowolenia z naszych usług.